czwartek, 28 listopada 2013

Moja ulubiona baśń.

                               Baśń pod tytułem "Zupa z kołka od kiełbasy".

      Napisał tę baśń Hans Christian Andersen. Wybrałem ją, ponieważ dawno, dawno temu obejrzałem jej ekranizację i bardzo mi się spodobała.

      Opowiada ona o czterech myszkach, które wyruszyły w świat, aby nauczyć się jak się robi zupę z kołka od kiełbasy. Mysi król wyznaczył nagrodę dla tej myszy, która zrobi najlepszą  zupę dla niego.Tą nagrodą  było wyjście za mąż za króla.
       Pierwsza mysz popłynęła statkiem w świat daleki. Spotkała kolonię elfów. Elfy pożyczyły kołek od kiełbasy, bo chciały potańczyć wokół niego z okazji nocy świętojańskiej.Udekorowały go skrzydełkami motyli, siecią pająka, fiołkami. Ta mysz nie dowiedziała się jak ugotować zupę, ale nauczyła się, że coś nieużytecznego może się stać użyteczne.
       Druga mysz miała inny sposób na zrobienie zupy z kołka od kiełbasy. Jej pomysł polegał na tym, że zostanie poetą, bo poeta na pewno umie ugotować zupkę. Jej babka powiedziała, że aby zostać poetą trzeba mieć trzy umiejętności. Są to:rozsądek, fantazja i uczucia. Mysz poszła do mrowiska, bo w mrowisku są rozsądne mrówki. Królowa mrówek powiedziała, że nie ma nic wyższego od mrowiska. Jedna mrówka wyszła z mrowiska i powiedziała, że jest coś wyższego, czyli drzewo. Mrówka została stracona, bo słowo królowej było święte, a mrówka uważana za głupią. Inna mrówka, która była uważana za mądrą też wyszła na zewnątrz i powiedziała, że jest coś większego. Jaj uwierzono i na jej cześć postawiono pomnik. Po kilku dniach obserwacji mysz zjadła królową. Zrobiła to po to, żeby mieć jej rozsadek .Następnie poszła do tego drzewa. Zobaczyła tam Driadę. Driada to można by powiedzieć duch drzewa. Driada powiedziała jej, żeby posiąść fantazję musi zjeść pióro bociana Fantazusa. Mysz tak uczyniła. Mysz poszła następnie do biblioteki, żeby zdobyć tam uczucia. W tym celu zjadła kilka książek. Wydało jej się wtedy, że jest już poetką i będzie mogła zrobić zupę z kołka od kiełbasy. Nie udało jej się to, ale nauczyła się, że mądry nie zawsze jest mądry, a głupi nie zawsze jest głupi.
       Czwarta mysz trafiła do miasta, a tam do więzienia.Wślizgnęła się do celi i tam zaprzyjaźniła się
z więźniem.Było jej z nim tak dobrze, że zapomniała po co poszła w świat. Więzień karmił ją, pozwalał wchodzić do rękawa, chować się w jego brodzie.Chciała zostać tam na zawsze, ale więźnia zabrali i nie wrócił. Dozorca zabrał ją do klatki, ale wnuczka dozorcy wypuściła ją. Mysz uciekła do starej wieży. Tam była mądra sowa, którą poprosiła o przepis na zupę z kołka od kiełbasy. Sowa powiedziała, że zupa z kołka od kiełbasy to ludzkie powiedzenie, które nic nie znaczy.i każdy rozumie je inaczej. Najważniejsza jest prawda, jeżeli tą prawdę przyniesie to, będzie więcej niż zupa z kołka od kiełbasy. I tą prawdę przyniosła mysz. 

      Trzecia mysz powiedziała, że to jest kłamstwo i, że ona umie przyrządzić zupę z kołka od kiełbasy. Poprosiła żeby wypełnić garnek do pełna wodą, dodać kołek od kiełbasy, podgrzać  go. Mysz powiedziała żeby król pomieszał swoim ogonem, bo tylko wtedy zupa będzie wyśmienita. Król pomieszał ogonem parę, bo bał się wrzątku i wybrał trzecią mysz na królową. Wygrała sprytna mysz. Jako jedyna ugotowała zupę, która musiała być wyśmienita, bo była pomieszana ogonem króla.
     Wszystkie myszy się czegoś nauczyły. Mnie najbardziej podobały mi się przygody drugiej i spryt trzeciej.

1 komentarze:

uczycielnica pisze...

Błąd logiczny: mężczyzna nie może "wyjść za mąż" :). Dużo błędów interpunkcyjnych.
Bardzo dobrze poradziłeś sobie z zadaniem. Skomentowałeś posty dwóch wyznaczonych osób.
Otrzymałeś dodatkowy punkt za omówienie morału tekstu.
Zadanie nr 3 (czas wykonania: do 19.12. PP15, PR5):
- Utwórz post o tytule "Sekrety Bożego Narodzenia"
- W treści opisz jeden dziwny zwyczaj bożonarodzeniowy i jedną nietypową potrawę wigilijną (zwyczaj i potrawa mogą być zagraniczne lub regionalne),
- Twój opis musi mieć przynajmniej 30 zdań, zawierać wszystkie elementy tej formy (rzeczowniki, przymiotniki, przysłówki, nazwy kształtów, kolorów, porównania, przypuszczenia, sugestie),
- Wstaw jeden obrazek do treści twojego wpisu,
- Skomentuj notatki pięciu osób nt. baśni lub sekretów Bożego Narodzenia.
PR
- Odszukaj w dowolnym źródle, skąd wzięła się opisywana przez ciebie tradycja,
- Odszukaj wyjaśnienie i napisz, dlaczego na Wigilię przygotowuje się wybraną przez ciebie potrawę (możesz kogoś zacytować),
- Skomentuj notatki większej ilości osób (>5),
- Napisz, gdzie dzisiaj można poczuć prawdziwą magię Świąt? Uzasadnij swoje zdanie.

Prześlij komentarz